$405.74 - $464.65
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--Products You May Also Like
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 0.75 HP | $ / Piece | ||
| 0.5 HP | $ / Piece |
Marathon 460V 1-Phase Extended Studs, Footless Mount Open Drip proof Airover Enclosure Selective Counter-Clockwise Condenser Fan Motor. Horizontal orientation, Automatic thermal protection - Marathon 460V 1-Phase Extended Studs, Footless Mount Open Drip proof Airover Enclosure Selective Counter-Clockwise Condenser Fan Motor
Features
- Horizontal orientation
- Automatic thermal protection
General Information
| Item Name | Condenser Fan Motor |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Duty | Continous, Airover |
| Enclosure Type | Open Dripproof Airover |
| Frame Type | Rolled Steel |
| Insulation Type | Class B |
| Mounting Type | Extended Studs, Footless |
| Rotation | Selective Counter-Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Permanent Split Capacitor 1 Speed |
Performance Details
| Speed Rating | 1075 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 1-Phase |
| Service Factor | 1 |
| Voltage Rating | 460 V |
Physical Properties
| Frame Size | 48 |
| Shaft Diameter | 0.5 Inch |
| Shaft Length | 6.06 Inch |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
| Thermal Protection | Yes |
Documentos
No Documents Found