$384.25 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
Fasco D744 Condenser Fan Motor. - Fasco D744 Condenser Fan Motor, Sleeve Bearing, 4.75 Inch L, Open Ventilated Enclosure, 48 Frame, 60 Hz, 3.2 - 2.4A Full Load, 1/3 - 1/4 HP, Reversible Rotation, 0.5 Inch Shaft Dia, 6.5 Inch Shaft Length, Vertical Shaft, 1075 rpm, Start Method: Permanent Split Capacitor, 208 - 230V.
Features
- 2 speeds
- Full load ampere: 3.2 - 2.4A
- HP rating: 1/3 - 1/4 HP
- Voltage Rating: 208 - 230V
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | Condenser Fan Motor |
| Series | FA208-230VOVCFM |
Design & Construction
| Bearing Type | Sleeve |
| Enclosure Type | Open |
| Rotation | Reversible |
| Shaft Position | Vertical |
| Start Method | Permanent Split Capacitor |
Performance Details
| Speed Rating | 1075 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 2.4 A |
| HP Rating | 0.33 HP |
| Voltage Rating | 230 V |
Physical Properties
| Dimensions | 4.75 Inch L |
| Frame Size | 48 |
| Shaft Diameter | 0.5 Inch |
| Shaft Length | 6.5 Inch |
Documentos
No Documents Found