$4.11 - $208.20
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--Products You May Also Like
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| Blue | $ / Case Paquete: 50/Case |
3M Scotch-Brite high performance cloth 2011 is an efficient cleaning tool consisting of microfibers in a unique knit pattern. The Scotch-Brite high performance cloth may be used dry or damp, with or without cleaning chemicals. Specifically designed with a unique combination of bi-component microfibers and knit construction. This combination provides excellent dust, oil and water pickup with minimal linting. The bi-component aspect of the microfibers allows for both oil and water absorption while the microfiber's ribbon-like shape provides the maximum surface area for the collection of dust, oil and water. - The unique knit pattern of tufts and valleys allows both small and large particulates to be trapped within the Scotch-Brite high performance cloth. The combination of microfiber and knit construction provides a versatile non-scratching tool allowing the Scotch-Brite Cloth to be used on a wide variety of substrates including delicate surfaces.
Applications
For Removing Fingerprints from Glass, Removing Glaze and Polish from Painted Metals, Polishing Furniture, Cleaning and Polishing Brass, Dust Removal
General Information
| Item Name | Cleaning Cloth |
| Trade Name | Scotch-Brite™ |
| Series | 2011 |
General Features
| Type | High Performance |
Design & Construction
| Material | Polyester/Nylon |
Physical Properties
| Length | 36 cm |
| Thickness | 1.57 mm |
| Width | 32 cm |
Documentos
No Documents Found