$553.09 / Piece
Existencias bajas
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
NACHI Ceramic Hybrid Deep-Groove Ball Bearings have Silicone Nitride (ceramic) non-conductive rolling elements which prevent electric arcing damage that can occur from current passing through the bearing. This is primarily an issue in electric motors operated by frequency control. Ceramic Hybrid bearings also boast a 25% higher limiting speed due to the reduced weight of the balls compared to steel.
Features
- Ceramic balls are non-conductive, lightweight, more rigid, and are more resistant to thermal expansion compared to steel
- NACHI Ceramic Hybrid bearings are available with 2 Shields (ZZE), C3 clearance, and Polyrex EM grease as standard.
General Information
| Item Name | Ceramic Radial Ball Bearing |
General Features
| Net Weight | 1.84 lb |
Design & Construction
| Bore Type | Cylindrical |
| Cage Material | JIS SPCC Steel |
| Closure Type | 2 Shields |
| Inner Ring Material | JIS SUJ2 Steel |
| Outer Ring Material | JIS SUJ2 Steel |
| Rolling Element Material | Si3N4 Silicone Nitride (Ceramic) |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 66250 N |
| Operating Temperature | 120 °C (248 °F) |
| Precision Class | P0 |
| Speed Rating | 8750 rpm (Grease) |
| Static Load Capacity | 40000 N |
Physical Properties
| Bore Diameter | 45 mm |
| Outside Diameter | 100 mm |
| Overall Width | 25 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
Documentos
No Documents Found