$158.13 / Piece
Paquete: 24/Carton
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete24/CartonProducts You May Also Like
Loctite CAT 9 is a two-component epoxy encapsulant designed for general potting applications. It is a flame retardant version of Stycast 2651-40. It meets UL 94 V-0 flammability at 6.4 mm thickness. LOCTITE® STYCAST Catalyst 9 Amber, formerly Emerson and Cuming, is a room temperature curing, epoxy hardener that offers excellent physical strength, low viscosity, low cost and good chemical resistance.
Applications
- For used as a Hardening Agent for Epoxy Resins
General Information
| Item Name | Catalyst |
General Features
| Shelf Life | 6 Months |
| Storage Temperature | 25 °C |
Design & Construction
| Color | Amber |
| Cure Type | Room Temperature/Heat Cure |
| Form | Liquid |
Chemical Properties
| Composition | Epoxy |
| Specific Gravity | 0.99 |
| Viscosity | 80 - 105 mPas |
| VOC | 441.5g/L |
Physical Properties
| Container Size | 4 oz |
| Hardness | 94 Shore D |
| Odor/Scent | Amine |
Documentos
No Documents Found