$9.87 / Piece
Ships From Vendor
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Protektive Pak 57006 Hinged Conductive Box with Foam is a durable packaging solution designed for safe storage and transportation. Model 57006 features dimensions 4-1/64" L x 3-1/64" W x 0.52" H, and is constructed from Polypropylene for lasting protection.
Features
- Provides ESD protective storage and handling of ESD sensitive items
- ESD protective symbol molded into the cover of the box
- RTT < 1 x 10^5 ohms - electrostatic charges able to be removed when grounded
- Secure snap closure keeps boxes from accidentally opening
- Conductive foam inserts provide protection from vibration and shock
- Identified with ESD protective symbol as required per ESD S541
- 1/4 Inch thick low density top, high density bottom foams
Applications
- For Shipping or Storing Static Sensitive Electronic Items
General Information
| Item Name | Box with Foam |
| Trade Name | Protektive Pak |
| Series | 5700 |
General Features
| Net Weight | 0.10 lb |
| Standards | ANSI/ESD S541, S20.20 |
| Type | Box With Foam |
Design & Construction
| Color | Black |
| Material | Polypropylene |
Technical Details
| Surface Resistivity | < 1 x 10^5 ohm/sq |
Physical Properties
| Inside Height | 0.52" |
| Inside Length | 4-1/64" |
| Inside Width | 3-1/64" |
| Size | 4.2 Inch L x 3.2 Inch W x 0.52 Inch H ID |
Documentos
No Documents Found