$122.26 / Roll
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 250 Yard | 1 Inch | $ / Roll | ||
| 500 Yard | 0.25 Inch | $ / Roll more info | ||
| 100 Yard | 1 Inch | $ / Roll | ||
| 250 Yard | 0.5 Inch | $ / Roll | ||
| 100 Yard | 0.75 Inch | $ / Roll | ||
| 1500 Yard | 0.75 Inch | $ / Roll |
This smooth surface reduces the collection of dirt which might otherwise lead to tracking failure. The thermosetting modified polyester resin provides excellent arc resistance and minimizes flashover. Poly Glas 76870 is an electrical grade, moisture resistant, parallel glass banding tape, impregnated with an uncured, high temperature, modified polyester resin. During cure, resin flow fills voids and air spaces, producing a homogeneous laminate, with a smooth resin rich surface.
Applications
- For Tying Cores, Coils and Columns of Dry and Oil Transformers
Features
- Special 220 °C formulation designed for high temperature banding applications
- Moisture resistant
- Ideal for DC armatures and commutator assemblies
- High tensile strength
- Can be applied with conventional banding equipment
General Information
| Item Name | Banding Tape |
| Trade Name | Von Roll |
| Series | 76870 |
General Features
| Shelf Life | 6 Months |
| Storage Temperature | 25 °C |
Design & Construction
| Backing Material | Polyester |
Performance Details
| Tensile Strength | 200 psi |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Width | 1 Inch |
| Length | 100 Yard |
| Thickness | 11.5 mil |
Environmental Condition
| Resists | Moisture |
| Temperature Rating | 220 °C |