$2,651.72 - $4,102.40
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| Heavy Duty, Most Types of Tape | 3.15 Inch | $ / Piece | ||
| Heavy Duty, Special Non-Stick Tape | 3.15 Inch | $ / Piece | ||
| Heavy Duty, Laminator | 2 Inch | $ / Piece | ||
| Heavy Duty, Programmable 5 Length Memory | 3.15 Inch | $ / Piece |
The START International TDA080 electric heavy-duty tape dispenser for tapes. Originally introduced by START International, the TDA080 is an ideal industrial-strength dispenser for high-volume production lines and operations requiring repetitive taping. The optional foot switch (TDA080PFS) is available. - 4 modes of operation: manual feed and cut, manual feed/auto cut, auto feed and cut, interval feed and cut. Quickly and easily program a desired length digitally and the TDA080 will precisely dispense and cut with accuracy of +/- 1mm.
Applications
- For High Production of Repetitive Taping for Industrial Applications
General Information
| Item Name | Automatic Tape Dispenser |
| Series | TDA080 |
General Features
| Net Weight | 21 lb |
Design & Construction
| Capacity | 1.6 Inch |
| Color | Black |
| Frame Material | Aluminum |
Technical Details
| Accuracy | +/- 0.04 Inch |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Voltage Rating | 117 V |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Size | 9 Inch L x 6.625 Inch W x 12 Inch H |
Supporting Information
| Max. Roll Diameter | 9 Inch |
Documentos
No Documents Found