$6.95 / Roll
Ships From Vendor
Min QTY1QTY Increment1
more info
Protektive Pak 46921 Wescorp Anti-Static Paper Tape is a 3/4 inch wide, 36-yard long tape designed for general-purpose use in ESD-safe environments. Made from anti-static paper, it prevents static build-up while providing a strong hold for securing materials during production or storage.
Features
- Anti-static paper construction
- Good adhesion with clean removal
- Ideal for general ESD-safe use
Applications
- For Sealing ESD Bags, ESD Packaging, Containers, Static Shielding Bag Closure, and Holding DIP Tubes
General Information
| Item Name | Anti-Static Tape |
| Trade Name | Protektive Pak |
| Series | Wescorp |
General Features
| Net Weight | 0.09 lb |
| Standards | CID-A-A-113C, Type 1 Class A, Lead-Free RoHS Compliant |
| Storage Temperature | 15 C to 30 C |
| Type | Anti-Static Tape |
Design & Construction
| Adhesive Type | Rubber Based |
| Backing Material | Cellulose |
| Color | Clear |
| Material | Paper |
| Shape | Roll |
Performance Details
| Adhesive Strength | 40 oz/sq-Inch |
| Tensile Strength | 25 psi |
Technical Details
| Humidity | 45% Relative |
Chemical Properties
| VOC | Low VOC |
Electrical Properties
| Resistivity | 1 x 10^8 - < 1 x 10^11 ohm |
Physical Properties
| Core Size | 1 Inch |
| Elongation | 25% |
| Length | 36 Yards |
| Size | 3/4 inch x 36 yards |
| Thickness | 2.4 mil |
| Width | 3/4 inch |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 14 to 160 F |
Supporting Information
| Use With | Paper-based components in ESD areas |
Documents
No Documents Found