$213.69 - $727.06
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 1 qt | $ / Quart US l more info | ||
| 1 gal | $ / US gallon |
The Staticide ESD Safety Shield coatings are made of a proprietary blend of conducting polymers which allows the coating to be inherently dissipative regardless of ambient relative humidity. Formulation will not outgas harmful or volatile components once dry. - Unlike surfactants, this PEDOT formulation provides dependable protection by allowing static to dissipate safely without wearing off or losing resistivity. Staticide ESD Safety Shield's low VOC.
Features
- Surface resistivity of 10^6 - 10^9 ohms/sq
- Water-based acrylic
- Translucent without appearing "milky"
Applications
- For Indoor Use, Electronic Packaging, Conveyor Parts and on Objects in Electronic Assembly Work Areas
General Information
| Item Name | Anti-Static Coating |
| Series | 6300 |
General Features
| Standards | ANSI/ESD S20.20, RoHS Compliant |
| Shelf Life | 3 Months |
Design & Construction
| Color | Clear |
| Cure Type | Ambient |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Full Cure Time | 7 days |
Technical Details
| Boiling Point | > 100 °C |
| Flash Point | > 93.3 °C |
Chemical Properties
| Composition | 2-Butoxyethanol, Diethylene Glycol Butyl Ether, Diethylene Glycol |
| pH Rating | 2.5 |
| VOC | 1.15 lb/gal |
Electrical Properties
| Resistivity | 10^6 - 10^9 ohm/sq |
Physical Properties
| Container Type | Bottle |
| Odor/Scent | Ether |
Documentos
No Documents Found