$14.80 - $145.34
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack--| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 1 gal | Bottle | $ / US gallon Pack: 4/Case | ||
| 1 qt | Bottle | $ / each Pack: 12/Case |
General Purpose Staticide can prevent damage of sensitive electronic equipment, components, and sub-assemblies during manufacture, shipping or receiving by reducing a static charge to zero volts. This solution inhibits charge generation on all surfaces it's applied to including tote boxes and carriers used to process and store electronic components. - Using General Purpose Staticide can also reduce dust, dirt, and bacteria attraction by removing the charge. Non-toxic and safe to use, this solution can be used in industrial, institutional, and commercial environments.
Features
- Staticide topicals can be applied by spraying, wiping, dipping, transfer roller coating, gravure coating or flexographic printing
- One gallon covers approximately 2000 sq-ft and will last from weeks to months
- Every staticide topical dilution is proven to be effective in relative humidity below 15%
Applications
- For Non-Porous Surfaces, Industrial, Commercial, Institutional
General Information
| Item Name | Anti-Static Coating |
| Series | 2001 |
General Features
| Standards | MIL-B-81705, NFPA 56A |
| Shelf Life | Indefinite |
| Storage Temperature | 40 to 90 °F |
| Type | General Purpose |
Design & Construction
| Color | Amber/Clear |
| Form | Liquid |
Technical Details
| Boiling Point | 100 °C |
Chemical Properties
| Composition | Antistatic Liquid |
| Mixing Ratio | 1:99 |
| pH Rating | 7 - 8 |
| Specific Gravity | 0.98 at 25 °C |
| VOC | < 3.6g/L |
Physical Properties
| Odor/Scent | Slight Floral |
Documents
No Documents Found