$14.88 / Bottle
Existencias bajas
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
I.C. Workstation Cleaner is a multi-purpose, no-residue solution to cleaning mats and workstations in cleanroom or sterile environments. Formulated safe-for-use, I.C. Workstation Cleaner lacks the ingredients that would hinder its compatibility with equipment and surfaces. Safely clean and restore your work surface with a mildly cationic cleaner. Achieving the complete cleansing of static or filth-related contamination and leaving a streak-free shine to protect and refurbish your mats.
Features
- Regular Plastic Spray Bottles will create a static charge
- Mildly cationic to neutralize any static charges by rebalancing ions on a surface
- General-purpose cleaner helps remove oils and grime from surfaces, without leaving streaks
- Suitable for use on terminals, keyboards, Keyboards, and flat panel monitors
- The only Hard surface cleaner in the world that is packaged in an ESD safe Blue Spray Bottle
Applications
Electronics, Healthcare, Office, Industrial, Education, Government, Facility Maintenance, Nursing Homes
General Information
| Item Name | Workstation Cleaner |
| Trade Name | R&R Lotion |
General Features
| Standards | MIL-B-81705, NFPA-56A, ASTM-D257, RoHS, REACH, ANSI/ESD S20.20, PCB Work Compliant |
| Net Weight | 2.20 lbs |
| Shelf Life | Up to 2 years from the date of manufacture |
| Storage Temperature | Store at local atmospheric pressure and avoid temperatures above 115 F |
Design & Construction
| Color | Blue |
| Form | Colored Liquid |
Chemical Properties
| pH Rating | Neutral |
| Specific Gravity | 0.98 – 1.03 / 25 C |
Physical Properties
| Container Size | 32 oz |
| Container Type | Bottle |
| Odor/Scent | Odorless |
Supporting Information
| Use With | Static-sensitive surfaces, workstations, cleanrooms, and ESD mats |