Requires Quote / Can
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Loctite LB 8151 silver grade heavy duty anti-seize is an anti-seize spray for threaded connections exposed to high temperatures to prevent seizing and corrosion. This product prevents seizing or jamming in joints exposed to high temperatures.
Temperature resistant, Petroleum-based lubricant compound fortified with graphite and metallic flake. Inert, will not evaporate or harden in extreme cold or heat. For use in assemblies to 1600 °F.
Applications
For Fasteners
General Information
| Item Name | Anti-Seize Lubricant |
| Series | LB8151 |
General Features
| Type | Silver Grade |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Base Type | Petroleum |
| Color | Silver |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Weather Resistant | Yes |
Technical Details
| Boiling Point | 0 to 212 °F |
| Flash Point | < -18 °C |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 0.77 |
| VOC | 42% |
Physical Properties
| Container Size | 12 oz |
| Container Type | Aerosol Can |
| Odor/Scent | Mild Petroleum |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -30 to 900 °C |
Documents
No Documents Found