$4,593.14 / Piece
Existencias bajas
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Timken angular contact ball bearings are designed to handle high-speeds with both radial and axial loads with reliable performance in pump, compressor, electric motor and many other industrial applications. Our Products offering includes a range of single-row universally matched, single-row standard, and double-row products with different cage types, contact angles and tolerances.
Features
- Enhanced raceway finish
- Quiet operation
- Dimensionally interchangeable
General Information
| Item Name | Angular Contact Ball Bearing |
| Series | 7300 |
General Features
| Net Weight | 36.91 lb |
| Type | Ball Bearing |
Design & Construction
| Bore Type | Straight |
| Cage Type | Ball |
| Closure Type | Open |
| Material | Steel |
| Retainer Material | Machined Bronze |
| Retainer Type | Ball |
| Rolling Element | Ball |
| Row Type | Single |
Performance Details
| Contact Angle | 40° |
| Dynamic Load Capacity | 64000 lb |
| Operating Temperature | -50 °C To 120 °C |
| Precision Class | ABEC-1 |
| Speed Rating | 49561.0747319056 rpm (Oil) | 37170.8060489292 rpm (Grease) |
| Static Load Capacity | 68000 lb |
Physical Properties
| Bore Diameter | 5.1181 Inch | 129.99974 mm |
| Fillet Radius | 0.157 Inch | 3.9878 mm |
| Number of Bearings | 1 |
| Outside Diameter | 11.0236 Inch | 279.99944 mm |
| Overall Width | 2.2835 Inch | 58.0009 mm |
Documentos
No Documents Found