$799.08 / Piece
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
NTN 7200 Series Single Row Round Bore Open Angular Contact Ball Bearing, Machined Brass Cage, 40 °Contact Angle. -
NTN 7200 Single Row Angular Contact Ball Bearing.
Features
- Flush ground universal mount for DB, DF and DT arrangement
- Temperature Rating: -40 to 120 °C (-40 to 250 °F)
- Fillet Radius: 3 mm
- Speed Rating: 2500 rpm Limiting (Grease), 3400 rpm Limiting (Oil)
General Information
| Item Name | Angular Contact Ball Bearing |
| Series | 7226 |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 177000 N |
| Static Load Capacity | 180000 N |
Physical Properties
| Bore Diameter | 130 mm |
| Fillet Radius | 3 mm |
| Outside Diameter | 230 mm |
| Width | 40 mm |
Documents
No Documents Found