$163.83 / Piece
Existencias bajas
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
SKF 7200 single row angular contact ball bearings can accommodate axial loads in one direction only. A single row bearing is typically adjusted against a second bearing. The bearings are non-separable and the bearing rings have one high and one low shoulder. The low shoulder enables a large number of balls to be incorporated in the bearing, giving it a relatively high load carrying capacity. - SKF 7200 Single Row Angular Contact Ball Bearing.
Features
- Speed Rating: 12000 rpm (Grease), 12000 rpm (Oil)
General Information
| Item Name | Angular Contact Ball Bearing |
| Series | 7207 |
General Features
| Net Weight | 0.617 lb |
Design & Construction
| Cage Material | Machined Brass |
| Enclosure Type | Open |
Performance Details
| Contact Angle | 40 deg |
| Dynamic Load Capacity | 6969 lbf |
| Static Load Capacity | 4676 lbf |
| Tolerance Class | P6, P5 |
Physical Properties
| Bore Diameter | 35 mm |
| Fillet Radius | 0.0394 Inch |
| Number of Rows | 1 |
| Outside Diameter | 72 mm |
| Width | 17 mm |