$355.49 / Piece
Existencias bajas
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Timken angular contact ball bearings are designed to handle high-speeds with both radial and axial loads with reliable performance in pump, compressor, electric motor and many other industrial applications. Our Products offering includes a range of single-row universally matched, single-row standard, and double-row products with different cage types, contact angles and tolerances.
Features
- Enhanced raceway finish
- Quiet operation
- Dimensionally interchangeable
General Information
| Item Name | Angular Contact Ball Bearing |
| Series | 5300 |
General Features
| Net Weight | 3.16 lb |
| Type | Ball Bearing |
Design & Construction
| Bore Type | Straight |
| Cage Type | Ball |
| Closure Type | Open |
| Material | Steel |
| Retainer Material | Steel |
| Retainer Type | Ball |
| Rolling Element | Ball |
| Row Type | Double |
Performance Details
| Contact Angle | 30° |
| Dynamic Load Capacity | 23700 lb |
| Operating Temperature | -50 °C To 120 °C |
| Precision Class | ABEC-1 |
| Speed Rating | 105104.579056161 rpm (Oil) | 87587.1492134674 rpm (Grease) |
| Static Load Capacity | 18200 lb |
Physical Properties
| Bore Diameter | 1.7717 Inch | 45.00118 mm |
| Fillet Radius | 0.059 Inch | 1.4986 mm |
| Number of Bearings | 1 |
| Outside Diameter | 3.937 Inch | 99.9998 mm |
| Overall Width | 1.562 Inch | 39.6748 mm |
Documentos
No Documents Found