$15,815.14 - $35,237.78
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 75 HP | 1200 rpm | 405T | $ / Piece | ||
| 100 HP | 1800 rpm | 405T | $ / Piece | ||
| 60 HP | 1200 rpm | 404T | $ / Piece | ||
| 60 HP | 1800 rpm | 364T | $ / Piece | ||
| 75 HP | 1800 rpm | 365T | $ / Piece |
The General Electric ASD Ultra® Constant Torque Variable Speed Drive Motor is designed for optimized performance and longer life in tough industrial applications such as metal processing, plastic extrusion, winders, test stands, crane and hoist and material handling. With GE Innovation and the internally mounted Aegis shaft ground ring, the A$D Ultra is the most reliable adjustable speed motor for your constant torque applications - GE Ultra® 460V 3-Phase F1 Assembly - Foot Mount Totally Enclosed Blower-Cooled Enclosure Reversible Adjustable Speed Drive Motor
Features
- Corrosion-resistant grade 5 hardware
- Constant horsepower 1.5 times base speed
- Runs at or below class F temperature rise, 140-280, 2 NC thermostats, 320-449, 3 NC thermostats
- Exceeds mg1-31 standards with gegard2800 insulation system
- Cast iron frame, end shields and conduit box, cast aluminum rotor, stainless steel nameplate
- A neoprene slinger on both Drive End (DE) and Opposite Drive End (ODE), providing bearing protection from the elements
- Stainless steel T-drains to eliminate moisture build-up inside motor
- Epoxy ester buff paint stands up to corrosive environments
- Neoprene lead separation gasket in conduit box
- Gasketed and 180 deg rotatable conduit box
- Gegard2800 insulation system features class h insulation materials
- Six star bearing system - longer bearing life
- Designed for scalar or vector drive
- Infinite 1 constant torque from zero to base speed
- NEMA premium® efficiency at 60 Hz sinewave
- Temperature Rating: 40 °C Ambient
- Voltage Rating: 230/460V
Applications
- ultra Is Designed For Optimized Performance And Longer Life In Tough Industrial Applications Such As Metal Processing, Plastic Extrusion, Winders, Test Stands, Crane And Hoist And Material Handling
General Information
| Item Name | Adjustable Speed Drive Motor |
| Trade Name | Ultra® |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Certified, Gegard 2400™, C-390 |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Blower-Cooled |
| Frame Type | Cast Iron |
| Insulation Type | Class H |
| Mounting Type | F1 Assembly - Foot |
| Rotation | Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.0 |
| Voltage Rating | 460 V |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
| Thermal Protection | Yes |
Documentos
No Documents Found