$24.17 / each
Paquete: 20/Case
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete20/CaseLoctite SF 713 is used where increased cure speed of Loctite cyanoacrylate adhesives is required. It can be either pre or post applied to the bond. Other typical applications include securing wires or coils to PCBs, tamper-proofing adjustable components, mounting stand-offs, edge guides and board stiffeners.
The product is especially suited for post-application on cyanoacrylate adhesive to ensure rapid fixturing. Loctite SF 713 is suitable for use in the assembly of disposable medical devices.
Applications
- For Post-application on Cyanoacrylate Adhesive to Ensure Rapid Fixturing
General Information
| Item Name | Adhesive Accelerator |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-713 |
General Features
| Type | Medical Device |
| Standards | 29 CFR 1910.1200 Certified, RoHS Compliant, ISO 10993 Certified |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color | Clear |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Evaporation Rate | 7.7 |
Chemical Properties
| Composition | Amine |
| Specific Gravity | 0.79 |
| Viscosity | 1 cP at 25 °C |
| VOC | 789g/L |
Physical Properties
| Container Size | 1.75 oz |
| Container Type | Bottle |
| Odor/Scent | Alcohol |
Documentos
No Documents Found