$122.29 / each
Pack: 10/Case
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack10/CaseLoctite SF 770 is used to make polyolefin and other low energy surfaces suitable for bonding with Loctite cyanoacrylate adhesives. On such treated surfaces the cured performance of Loctite cyanoacrylate adhesives is generally similar to that described in the TDS for the relevant adhesive.
It is only recommended for difficult to bond substrates which include polyethylene, polypropylene, polytetrafluoroethylene (PTFE) and thermoplastic rubber materials.
General Information
| Item Name | Adhesion Promoter |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-770 |
General Features
| Standards | 29 CFR 1910.1200 Certified, RoHS Compliant |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color | Clear |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | 30 sec |
| Evaporation Rate | 2.7 |
| Full Cure Time | 24 hr at 22 °C |
| Shear Strength | See TDS |
Chemical Properties
| Composition | Aliphatic Amine |
| Specific Gravity | 0.68 |
| Viscosity | 1.25 cP at 20 °C |
| VOC | 680g/L |
Physical Properties
| Container Size | 16 oz |
| Container Type | Can |
| Odor/Scent | Aliphatic |
Supporting Information
| Applicable Materials | Polyethylene, Polypropylene, Polytetrafluoroethylene |
Documents
No Documents Found