$438.04 - $970.88
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 0.5 HP | 56 | $ / Piece Paquete: Box | ||
| 0.5 HP | 48YZ | $ / Piece Paquete: Box |
Leeson 115V 1-Phase Resilient Base Mount Drip proof Enclosure Counter-Clockwise AC Motor. Various voltages and mounting types available, Single and three phase fan duty motors, Rigid base, resilient base, pedestal base, belly band mount and extended thru-bolt mount types, Drip-Proof, TEFC, TEAO and DPAO designs, General purpose duty - Leeson 115V 1-Phase Resilient Base Mount Drip proof Enclosure Counter-Clockwise AC Motor
Features
- Various voltages and mounting types available
- Single and three phase fan duty motors
- Rigid base, resilient base, pedestal base, belly band mount and extended thru-bolt mount types
- Drip-Proof, TEFC, TEAO and DPAO designs
- General purpose duty
- Agricultural duty
- Ball bearings
Applications
- Ideally suited for a variety of fan applications requiring the motor to either be mounted in or out of the air stream for proper ventilation. Some motors have an epoxy finish
General Information
| Item Name | AC Motor |
General Features
| Type | SD |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Dripproof |
| Insulation Type | Class B |
| Mounting Type | Resilient Base |
| Rotation | Counter-Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 1-Phase |
| Voltage Rating | 115 VAC |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
| Thermal Protection | Yes |