$407.41 - $1,413.88
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--Products You May Also Like
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 3 HP | 56H | $ / Piece |
Leeson 230V 1-Phase Rigid Base Mount Drip proof Enclosure Selective Counter-Clockwise AC Motor - Leeson 230V 1-Phase Rigid Base Mount Drip proof Enclosure Selective Counter-Clockwise AC Motor
General Information
| Item Name | AC Motor |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Rolled Steel |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Dripproof |
| Insulation Type | Class F |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Rotation | Selective Counter-Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 3600 rpm |
| Overload Protector | Manual |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 1-Phase |
| Voltage Rating | 230 VAC |
Physical Properties
| Number of Poles | 2 |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
| Thermal Protection | Yes |