$2,728.09 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Leeson Washguard® 380V 3-Phase C-Face with Rigid Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Reversible AC Motor
Leeson 380V 3-Phase C-Face with Rigid Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Reversible AC Motor. USDA-approved epoxy painted motors, 3-year warranty on encapsulated and Premium efficient models, Wash-down brakemotors and pump motors available, Stainless steel motors, Encapsulated stainless steel motors available
Features
- USDA-approved epoxy painted motors
- 3-year warranty on encapsulated and Premium efficient models
- Wash-down brakemotors and pump motors available
- Stainless steel motors
- Encapsulated stainless steel motors available
- NEMA and IEC flange motors
- Three phase, single phase and DC wash-down duty motors
- AC and DC wash-down gearmotors
- Rigid base and C face mount types
- BISSC approved designs
- Double lip contact seals and v-ring seals used for shaft seals
- Frequency Rating: 50/60�Hz
- Temperature Rating: 40 °C Ambient
- Voltage Rating: 208 - 230/460V, 190/380V
- Full Load Ampere: 7.6A at 230V, 3.8A at 460V, 9/4.5A at 190/380V
- Torque Rating: 4.5 lb-ft (Full Load), 16.5 lb-ft (Break Down), 11.5 lb-ft (Pull Up) 12 lb-ft (Locked Rotor)
General Information
| Item Name | AC Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Certified, CE Certified |
| Net Weight | 85 lb |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Stainless Steel |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Frame Type | 182TC |
| Insulation Type | Class F |
| KVA Code | K |
| Mounting Type | C-Face with Rigid Base |
| Rotation | Reversible |
| Seal Type | Dual Lip |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 3600 rpm |
| Full Load Efficiency | 84% at 50 Hz, 86.5% at 60 Hz |
| 1/2 Load Efficiency | 85.8% |
| 3/4 Load Efficiency | 86.1% |
| Torque Rating | 4.5 lb-ft |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 |
| Full Load Ampere | 9 A |
| Full Load Power Factor | 88% at 60 Hz, 89% at 50 Hz |
| 1/2 Load Power Factor | 76.4% |
| HP Rating | 3 HP |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.25 |
| 3/4 Load Power Factor | 86.3% |
Physical Properties
| Dimensions | 14.27 Inch L x 8.7 Inch H |
| Frame Size | 182 |
| Number of Poles | 2 |
| Shaft Diameter | 1.125 Inch |
| Shaft Length | 2.87 Inch |
| Weight | 85 lb |
Environmental Condition
| Degree of Protection | IP56 |
Documentos
No Documents Found