$932.08 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Leeson AC Motor, Ball Bearing, Continuous Duty, Dripproof Enclosure, Blue Enamel Painted, 60 Hz, class B Insulation, Rigid Base Mount, 6 Pole, Overload Protector: No, 3-Phase, Reversible Rotation, Horizontal Shaft, Across The Line, 40 deg C.
Leeson Dripproof Continuous Duty TD AC Motor.
Features
- Designed for vertical shaft up applications
- Enclosed shaft end shield protects against contaminants
- Double sealed ball bearings
- Automatic overload protection
- Full load ampere: 3 - 2.8A at 208 - 230V, 1.4A at 460V
- Torque Rating: 36.13 oz-ft (Full Load), 128 oz-ft (Break Down), 100 oz-ft (Pull Up), 104 oz-ft (Locked Rotor)
- Voltage Rating: 208 - 230/460V
Applications
- Ideally suited for a variety of fan applications requiring the motor to either be mounted in or out of the air stream for proper ventilation. Some motors have an epoxy finishfor harsh applications and other motors have a baked on enamel finish.
General Information
| Item Name | AC Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Net Weight | 25 lb |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Duty | Airover |
| Enclosure Type | Dripproof |
| Insulation Type | Class B |
| KVA Code | L |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Rotation | Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Full Load Efficiency | 66.5% |
| 1/2 Load Efficiency | 56.1% |
| 3/4 Load Efficiency | 48% |
| Torque Rating | 36.13 oz-ft |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 |
| Full Load Ampere | 2.8 A |
| Full Load Power Factor | 49.3% |
| 1/2 Load Power Factor | 36% |
| HP Rating | 0.5 HP |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.15 |
| 3/4 Load Power Factor | 45.2% |
Physical Properties
| Dimensions | 12.56 Inch L |
| Number of Poles | 6 |
| Shaft Length | 3.75 |
| Weight | 25 lb |
Environmental Condition
| Thermal Protection | Yes |
Documentos
No Documents Found