$282.23 / each
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
Leeson 220V 1-Phase Resilient Base Mount Drip proof Enclosure Selective Counter-Clockwise AC Motor
Leeson 220V 1-Phase Resilient Base Mount Drip proof Enclosure Selective Counter-Clockwise AC Motor. Temperature Rating: 40 deg C Ambient, Voltage Rating: 110/220V
Features
- Temperature Rating: 40 °C Ambient
- Voltage Rating: 110/220V
- Full Load Ampere: 11.8A at 110V, 5.9A at 220V
- Torque Rating: 43.6 oz-ft (Full Load), 107.1 oz-ft (Break Down), 105.1 oz-ft (Pull Up), 144.8 oz-ft (Locked Rotor)
General Information
| Item Name | AC Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Certified, CE Certified |
| Net Weight | 34 lb |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Rolled Steel |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Dripproof |
| Frame Type | E56H |
| Insulation Type | Class B |
| KVA Code | J |
| Mounting Type | Resilient Base |
| Rotation | Selective Counter-Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Full Load Efficiency | 67.5% |
| 1/2 Load Efficiency | 59.1% |
| Overload Protector | No |
| 3/4 Load Efficiency | 0.65 |
| Torque Rating | 43.6 oz-ft |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 50 |
| Full Load Ampere | 11.8 A |
| Full Load Power Factor | 66% |
| 1/2 Load Power Factor | 46.4% |
| HP Rating | 0.75 HP |
| Locked Rotor Ampere | 26.7 A |
| Phase | 1-Phase |
| Service Factor | 1.25 |
| 3/4 Load Power Factor | 57.8% |
Physical Properties
| Dimensions | 11.81 Inch L x 8.98 Inch H |
| Number of Poles | 4 |
| Shaft Length | 2 |
| Weight | 34 lb |
Environmental Condition
| Thermal Protection | Yes |
Documentos
No Documents Found