$2,663.79 / each
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
Leeson Electric Washguard® Micro Series Adjustable AC Inverter Drive, Analog Output: 0-10VDC/2-10VDC Proportional To Speed Or Load, Rugged, Heavy-Gauge Steel Enclosure, Digital Output: Form C Relay: 2A at 28VDC/120VAC, Open-Collector Outputs: 40mA at 30VDC, LCD Display, >97% Efficiency, 50/60 Hz Input, 0 - 120 Hz Output, 3-Phase Input/Output.
Two auxiliary contacts. one form C relay and two open collector output. Slip compensation. Adjustable carrier frequency. Adjustable acceleration and deceleration times. DC braking-time and voltage adjustable. Constant torque-with adjustable current limit.
Features
- Disc symbol A
- Forward/reverse
- Password protected
- Digital Output: Form C Relay: 2A at 28VDC/120VAC, Open-Collector Outputs: 40mA at 30VDC
- Input Frequency: 50/60 Hz
- Output Frequency: 0 - 120 Hz
- Rugged, heavy-gauge steel enclosures with barrier type terminal strips
- No external cooling fan required on NEMA 4 (IP65) drives. NEMA 12 drives have external cooling fan
- Fully gasketed, water, oil and dust-tight enclosure
- Food-safe epoxy finish
- Less than 95% ambient humidity
- Input Current: 2.8/2.4A Nominal
- Input Voltage: 400 - 480V
- Output Voltage: 0 - 400/460VAC
- Temperature Rating: -10 to 40 °C
General Information
| Item Name | AC Inverter Drive |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Net Weight | 8 lb |
| Standards | UL Listed, cUL Certified, CE Certified |
| Storage Temperature | -20 to 70 deg C |
Design & Construction
| Construction | Rugged, Heavy-Gauge Steel Enclosure |
| Display | LCD |
| Enclosure Type | NEMA 4, 12 |
Performance Details
| Efficiency | >97% |
Electrical Properties
| Analog Output | 0 - 10VDC/2 - 10VDC Proportional to Speed or Load |
| Digital Output | 2 |
| HP Rating | 1 HP |
| Input Current | 2.8 A |
| Input Frequency | 50 |
| Input Voltage | 400 V |
| Output Frequency | 120 |
| Output Voltage | 400 VAC |
| Phase | 3-Phase |
| Rated Output Capacity | 1.6 kVA |
Physical Properties
| Dimensions | 6.12 Inch W x 4.35 Inch D x 7.88 Inch H |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |