$1,346.26 / each
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Leeson AC Gear Motor, Bearing Type: Ball, Dimensions: 12.31 Inch L x 5.2 Inch H, Duty: Continuous, Enclosure Type: Totally Enclosed Fan-Cooled, Frame Size: 38, Frequency Rating: 60 Hz, Full Load Ampere: 2A, Gear Material: Aluminum, Gearing Arrangement: Worm Gear, HP Rating: 0.166 HP, Insulation Type: Class F4, KVA Code: D, Material: Steel, Over-Hung Load: 235 lb, Overload Protector: No, Phase: 1-Phase, Rotation: Reconnect, Service Factor: 1, Shaft Diameter: 0.625 Inch, Shaft Length: 1.8 Inch, Shaft Position: Right-Angle, Temperature Rating: 40 deg C, Voltage Rating: 115V.
Leeson AC Gear Motor are worm-type right-angle gearing features hardened, steel worm with bronze worm wheel for long life and quiet operation. These right-angle gearmotors have a lubrication breather positioned for horizontal mounting. For other mountings, the breather plug must be reoriented by using a 90 degree 1/8 inch NPT taper pipe elbow. Lubrication is permanent with an oil bath and precision machined aluminum gear housing.
Features
- Gearbox has all ball bearings
- Permanent split capacitor design rated for 115/230VAC 60/50 HZ input
- Output shaft is field interchangeable from left hand to right hand style by reassembly
- Double output shaft available as a factory option
- HP rating: 1/6 HP at 60 Hz
- Service factor: 1 at 60 Hz
- Full load ampere: 2.8A at 110V, 2A at 115V, 1.4A at 220V, 1A at 230V
- Voltage rating: 110/220V, 115/230V
- Speed rating: 170 rpm at 60 Hz
Applications
- For mounting at any angle, but motor below the reducer should be avoided to prevent leakage of lubricant into the motor should the motor shaft seal fail
General Information
| Item Name | AC Gear Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Approved, CE Certified |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Gearhead Type | 13F10-38F |
| Gearing Arrangement | Worm Gear |
| Gear Material | Aluminum |
| Insulation Type | Class F4 |
| KVA Code | D |
| Material | Steel |
| Rotation | Reconnect |
| Shaft Position | Right-Angle |
Performance Details
| Speed Rating | 170 rpm |
| Full Load Torque | 43 lb-Inch |
| Over-Hung Load | 235 |
| Overload Protector | No |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 |
| Full Load Ampere | 2 A |
| Phase | 1-Phase |
| Service Factor | 1 |
Physical Properties
| Shaft Length | 1.8 |
| Weight | 19 lb |
Documentos
No Documents Found