$1,093.32 / each
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Leeson SUB-FHP AC Gear Motor, Bearing Type: Needle, Duty: Continuous, Frame Size: 38, Frequency Rating: 60 Hz, Gear Material: Steel, Gearing Arrangement: Helical Gear, Insulation Type: Class F4, Material: Steel, Overload Protector: No, Phase: 1-Phase, Rotation: Reconnect, Service Factor: 1, Shaft Diameter: 0.625 Inch, Shaft Length: 1.5 Inch, Shaft Position: Parallel, Temperature Rating: 40 deg C, Voltage Rating: 115V.
Leeson AC gear motor with precision machined in-line steel gears. Permanent split capacitor design rated for 115/230VAC 60/50 HZ input. Lubrication is permanent semi-fluid grease, reducing possibility of leakage. First stage steel helical gear followed by spur-type gears. Output shafts have needle bearings for high load capacities. Shafts are hardened steel.
Features
- Service factor: 1 at 60 Hz
- Full load ampere: 1-1.5A at 115V, 0.5-0.75A at 230V
- Voltage rating: 115/230V
- HP rating: 1/15 HP at 60 Hz
- Speed rating: 70 rpm at 60 Hz
Applications
- For mounting at any angle, but motor below the reducer should be avoided to prevent leakage of lubricant into the motor should the motor shaft seal fail
General Information
| Item Name | AC Gear Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Approved, CE Certified |
Design & Construction
| Bearing Type | Needle |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Non-Ventilated |
| Gearhead Type | P242-38D |
| Gearing Arrangement | Helical Gear |
| Gear Material | Steel |
| Insulation Type | Class F4 |
| KVA Code | D |
| Material | Steel |
| Rotation | Reconnect |
| Shaft Position | Parallel |
Performance Details
| Speed Rating | 70 rpm |
| Full Load Torque | 61 lb-Inch |
| Over-Hung Load | 256 lb |
| Overload Protector | No |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 |
| Full Load Ampere | 1 A |
| HP Rating | 0.06 HP |
| Phase | 1-Phase |
| Service Factor | 1 |
Physical Properties
| Dimensions | 10.46 Inch L x 4.06 Inch H |
| Shaft Length | 1.5 |
| Weight | 15 lb |
Documentos
No Documents Found