$1,284.42 / each
Existencias bajas
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Leeson SUB-FHP AC Gear Motor, Bearing Type: Needle, Duty: Continuous, Enclosure Type: Totally Enclosed Fan-Cooled, Frame Size: 31, Frequency Rating: 60 Hz, Gear Material: Steel, Gearing Arrangement: Helical Gear, Insulation Type: Class F4, Material: Steel, Overload Protector: No, Phase: 1-Phase, Rotation: Reconnect, Service Factor: 1, Temperature Rating: 40 deg C, Voltage Rating: 115V.
Precision machined in-line steel gears. Permanent split capacitor design rated for 115VAC 60 HZ input. Lubrication is permanent semi-fluid grease, reducing possibility of leakage. First stage steel helical gear followed by spur-type gears. Output shafts have needle bearings for high load capacities. Shafts are hardened steel.
Features
- Service factor: 1 at 60 Hz
- Full load ampere: 0.4A at 115V
- HP rating: 1/150 HP at 60 Hz
- Speed rating: 2 rpm at 60 Hz
Applications
- For Mounting at any Angle, but Motor Below the Reducer Should be Avoided to Prevent Leakage of Lubricant into the Motor Should the Motor Shaft Seal Fail
General Information
| Item Name | AC Gear Motor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Approved, CE Certified |
Design & Construction
| Bearing Type | Needle |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Gearhead Type | PZ5-31 |
| Gearing Arrangement | Helical Gear |
| Gear Material | Steel |
| Insulation Type | Class F4 |
| KVA Code | L |
| Material | Steel |
| Rotation | Reconnect |
| Shaft Position | Parallel |
Performance Details
| Speed Rating | 2 rpm |
| Full Load Torque | 100 lb-Inch |
| Over-Hung Load | 155 lb |
| Overload Protector | No |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 |
| Full Load Ampere | 0.4 A |
| HP Rating | 0.006 HP |
| Phase | 1-Phase |
| Service Factor | 1 |
Physical Properties
| Dimensions | 8.71 Inch L x 3.75 Inch W |
| Shaft Length | 1 |
| Weight | 9 lb |
Documentos
No Documents Found