$1,643.13 / each
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Leeson 3-Phase Round, C-Face Less Base Mount Drip proof Enclosure Reversible AC Brakemotor
LEESON Brakemotors feature a power off manual release for convenience, and for use in case of a power failure. The manual release resets automatically. The standard brake is manufactured by Stearns. The brake coil leads are brought into the conduit box of the motor for easy connection and may be connected to operate when power to the motor is shut off, or to be actuated independent of power to the motor
Features
- Fail-safe positive stop and holding brakes
- Load stops automatically when power is turned off
- Manual brake release designs
- Dual voltage brake coils
- Single and three phase models
- Wash-down duty models
- Brake kits available
- Coupler brake kits available
- High Cycle models available
- Full Load Ampere: 2.8A at 208 - 230V, 1.4A at 460V
- Torque Rating: 36 oz-ft (Full Load), 134 oz-ft (Break Down), 103 oz-ft (Pull Up), 106 oz-ft (Locked Rotor)
- Voltage Rating: 208 - 230/460V
Applications
- For use where quick response stopping and holding is required in the application, which may include conveyors, hoists, packaging equipment
General Information
| Item Name | AC Brakemotor |
| Trade Name | Leeson |
General Features
| Type | TD |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Net Weight | 32 lb |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Rolled Steel |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Dripproof |
| Frame Type | D56C |
| Insulation Type | Class B |
| KVA Code | K |
| Mounting Type | Round, C-Face Less Base |
| Rotation | Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Across The Line |
Performance Details
| Brake Rating | 6 lb-ft |
| Full Load Efficiency | 77% |
| 1/2 Load Efficiency | 70.3% |
| Overload Protector | No |
| 3/4 Load Efficiency | 75.6% |
| Torque Rating | 36 oz-ft |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 |
| Full Load Ampere | 2.8 A |
| Full Load Power Factor | 65% |
| 1/2 Load Power Factor | 42.5% |
| HP Rating | 0.75 HP |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.25 |
| 3/4 Load Power Factor | 54.7% |
| Voltage Rating | 460 V |
Physical Properties
| Dimensions | 14.06 Inch L |
| Frame Size | 56 |
| Number of Poles | 4 |
| Shaft Diameter | 0.625 Inch |
| Shaft Length | 1.94 Inch |
| Weight | 32 lb |
Documentos
No Documents Found