$260.13 - $1,490.73
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 1.8 A | 0.125 HP | $ / Piece | ||
| 1.3 A | 0.1 HP | $ / Piece | ||
| 2.2 A | 0.16 HP | $ / Piece |
Fasco 230V Open Vented Shaded Pole 5 Inch Dia Direct Drive Blower Motor - Fasco 230V Open Vented Shaded Pole 5 Inch Dia Direct Drive Blower Motor
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | 5 Inch Dia Direct Drive Blower Motor |
| Series | FA230VOVSP5IDDDBM |
General Features
| Type | Shaded Pole |
Design & Construction
| Bearing Type | Sleeve |
| Enclosure Type | Open |
| Rotation | Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1050 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Voltage Rating | 230 V |
Physical Properties
| Shaft Diameter | 0.5 Inch |
Documentos
No Documents Found