$265.78 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Fasco 208 - 230V Open Vented Shaded Pole 5 Inch Dia Direct Drive Blower Motor - Fasco 208 - 230V 4 Speed Open Vented Shaded Pole 5 Inch Dia Direct Drive Blower Motor
Features
- Full load ampere: 4 - 3.4 - 3.1 - 2.4A
- HP rating: 1/5 - 1/6 - 1/7 - 1/8 HP
- Voltage Rating: 208 - 230V
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | 5 Inch Dia Direct Drive Blower Motor |
| Series | FA208-230VOVSP5IDDDBM |
General Features
| Type | Shaded Pole |
Design & Construction
| Bearing Type | Sleeve |
| Enclosure Type | Open |
| Rotation | Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1050 rpm |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 2.4 A |
| HP Rating | 0.2 HP |
| Voltage Rating | 230 V |
Physical Properties
| Dimensions | 3.875 Inch L |
| Shaft Diameter | 0.5 Inch |
| Shaft Length | 5.25 Inch |
Documentos
No Documents Found