$111.54 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Fasco D429 3.3 Inch Dia Refrigeration Fan Motor. - Fasco D429 Shaded Pole 3.3 Inch Dia Refrigeration Fan Motor, Sleeve Bearing, 2.125 Inch L, Totally Enclosed Enclosure, 0.6A Full Load, 9W, Counter-Clockwise Rotation, Horizontal Shaft, 1550 rpm, 115V.
Features
- 1 speed
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | 3.3 Inch Dia Refrigeration Fan Motor |
| Series | FA115VTESP3.3IDRFM |
General Features
| Type | Shaded Pole |
Design & Construction
| Bearing Type | Sleeve |
| Enclosure Type | Totally Enclosed |
| Rotation | Counter-Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1550 rpm |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 0.6 A |
| Voltage Rating | 115 V |
Physical Properties
| Dimensions | 2.125 Inch L |
Documentos
No Documents Found