$163.97 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
Fasco 208 - 230V Open Vented Shaded Pole 3.3 Inch Dia Motor - Fasco 208 - 230V 1 Speed Open Vented Shaded Pole 3.3 Inch Dia Motor
Features
- Voltage Rating: 208 - 230V
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | 3.3 Inch Dia Motor |
| Series | FA208-230VOVSP3.3IDM |
General Features
| Type | Shaded Pole |
Design & Construction
| Bearing Type | Sleeve |
| Enclosure Type | Open |
| Rotation | Counter-Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1550 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 1.15 A |
| HP Rating | 0.05 HP |
| Voltage Rating | 230 V |
Physical Properties
| Dimensions | 3 Inch L |
| Shaft Diameter | 0.3125 Inch |
| Shaft Length | 2.25 Inch |
Documentos
No Documents Found