$360.68 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Fasco D624 3.3 Inch Dia General Purpose Motor. - Fasco D624 Shaded Pole 3.3 Inch Dia General Purpose Motor, Sleeve Bearing, 2.5 Inch L, Totally Enclosed Enclosure, 60 Hz, 0.4A Full Load, 1/50 HP, Clockwise Rotation, 0.25 Inch Shaft Dia, 2.25 Inch Shaft Length, Horizontal Shaft, 1500 rpm, 230V.
Features
- 1 speed
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | 3.3 Inch Dia General Purpose Motor |
| Series | FA230VTESP3.3IDGPM |
General Features
| Type | Shaded Pole |
Design & Construction
| Bearing Type | Sleeve |
| Enclosure Type | Totally Enclosed |
| Rotation | Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1500 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 0.4 A |
| HP Rating | 0.02 HP |
| Voltage Rating | 230 V |
Physical Properties
| Dimensions | 2.5 Inch L |
| Shaft Diameter | 0.25 Inch |
| Shaft Length | 2.25 Inch |
Documentos
No Documents Found