$588.06 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Fasco 115V Open Vented 3.3 Inch Dia Flue Exhaust and Draft Booster Blower Motor - Fasco 115V 1 Speed Open Vented 3.3 Inch Dia Flue Exhaust and Draft Booster Blower Motor
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | 3.3 Inch Dia Flue Exhaust and Draft Booster Blower Motor |
| Series | FA115VOV3.3IDFEADBBM |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Enclosure Type | Open |
| Rotation | Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Permanent Split Capacitor |
Performance Details
| Speed Rating | 3000 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 1.5 A |
| HP Rating | 0.1 HP |
| Voltage Rating | 115 V |
Physical Properties
| Dimensions | 7.125 Inch L |
| Shaft Diameter | 0.25 Inch |
| Shaft Length | 3.75 Inch |
Documentos
No Documents Found