$125.03 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Fasco 230V Open Vented Shaded Pole 3.3 Inch Dia Evaporator Coil and Refrigeration Fan Motor - Fasco 230V 1 Speed Open Vented Shaded Pole 3.3 Inch Dia Evaporator Coil and Refrigeration Fan Motor
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | 3.3 Inch Dia Evaporator Coil and Refrigeration Fan Motor |
| Series | FA230VOVSP3.3IDECARFM |
General Features
| Type | Shaded Pole |
Design & Construction
| Bearing Type | Sleeve |
| Enclosure Type | Open |
| Rotation | Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1550 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 1 A |
| HP Rating | 0.05 HP |
| Voltage Rating | 230 V |
Physical Properties
| Dimensions | 3.125 Inch L |
| Shaft Diameter | 0.3125 Inch |
| Shaft Length | 2.375 Inch |
Documentos
No Documents Found