$591.31 / Pail
Pack: 1/Case
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack1/Case| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 5 gal | Pail | $ / Pail Pack: 1/Case | ||
| 1 gal | Can | $ / US gallon Pack: 4/Case more info |
Loctite Frekote AC4368 is an all-purpose, silicone based release agent. This product contains a special lubricant which provides optimum release along with surface conditioning on ay metal or plastic mold.
Loctite Frekote AC4368 works equally well releasing epoxies, polyurethanes, and polyesters in room temperature and elevated cure systems.
Applications
For Composite Molds, Metal Molds, Urethane
General Information
| Item Name | Mold Release Agent |
| Trade Name | Frekote® |
| Series | AC4368 |
Design & Construction
| Base Type | Silicone |
| Color | Clear |
| Form | Liquid |
Technical Details
| Boiling Point | > 65 °C |
| Flash Point | -23.3 °C |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 0.69 |
| Vapour Pressure | 125 mm Hg |
| VOC | > 85% |
Physical Properties
| Container Size | 5 gal |
| Container Type | Pail |
| Odor/Scent | Hydrocarbon-Like |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 68 to 140 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Thermoset Resin and Epoxy |
Documents
No Documents Found