$10.20 / each
Pack: 10/Case
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack10/Case| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 300g | Cartridge | $ / each Pack: 1/Case | ||
| 20g | Tube | $ / each Pack: 10/Case | ||
| 3g | Tube | $ / each Pack: 10/Case |
Loctite 409 Super Bonder instant adhesive is a general purpose cyanoacrylate adhesive gel Super Bonder is a one-component, moisture cure, general purpose cyanoacrylate adhesive gel with a high viscosity.
Loctite 409 Super Bonder Instant Adhesive.
Applications
- For General Purpose
General Information
| Item Name | Instant Adhesive |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-409 |
General Features
| Standards | OSHA, IEC, ASTM Approved, 29 CFR 1910.1200 Certified, RoHS Compliant |
| Storage Temperature | 2 to 8 °C |
Design & Construction
| Color | Clear |
| Cure Type | Humidity Cure, Moisture Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | 5 - 100 sec |
| Full Cure Time | 24 hr at 22 °C |
| Shear Strength | See TDS |
| Tensile Strength | See TDS |
Chemical Properties
| Composition | Ethyl Cyanoacrylate |
| Specific Gravity | 1.1 |
| Viscosity | See TDS |
| VOC | <20g/L |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 25kV/mm |
Physical Properties
| Container Size | 3g |
| Container Type | Tube |
| Odor/Scent | Sharp Irritating |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -65 to 180 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Rubber, Plastics and Metals |
Documents
No Documents Found