$11.11 / each
Pack: 10/Case
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack10/Case| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 1 lb | Bottle | $ / each Pack: 10/Case | ||
| 3g | Tube | $ / each Pack: 10/Case more info | ||
| 20g | Bottle | $ / each Pack: 10/Case |
Loctite 401 surface insensitive instant adhesive low/medium viscosity, clear, surface insensitive, one-part, room temperature cure, instant adhesive. Designed for OEM assembly of difficult-to-bond materials which require uniform stress distribution. Particularly suited for bonding a wide range of materials, including metals, plastics and elastomers. Ideal for close fitting applications.
Loctite 401 is designed for the assembly of difficult to-bond materials which require uniform stress distribution and strong tension and/or shear strength. The product provides rapid bonding of a wide range of materials, including metals, plastics and elastomers.
Applications
- For Close Fitting Parts
General Information
| Item Name | Instant Adhesive |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-401 |
General Features
| Type | Surface Insensitive |
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200 Certified, CFIA Listed, RoHS Compliant |
| Storage Temperature | 2 to 8 °C |
Design & Construction
| Color | Clear |
| Cure Type | Humidity Cure, Moisture Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | <5 - 30 sec |
| Full Cure Time | 24 hr |
| Shear Strength | See TDS |
| Tensile Strength | See TDS |
Chemical Properties
| Composition | Ethyl Cyanoacrylate |
| Specific Gravity | 1.05 |
| Viscosity | See TDS |
| VOC | <20g/L |
Physical Properties
| Container Size | 3g |
| Container Type | Tube |
| Odor/Scent | Sharp Irritating |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -65 to 250 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Metals, Plastics, Elastomers, Wood, Paper, Leather and Fabrics |
Documents
No Documents Found