$37.81 / each
Pack: 10/Case
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack10/Case| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 20g | $ / each Pack: 10/Case more info |
Loctite 4013 Prism medium viscosity, one-part room temperature cure, instant adhesive designed to provide fast fixturing on thermoplastic, thermoset plastic and metal. Suitable for use in the assembly of disposable medical devises.
Loctite 4013 is designed to provide fast room temperature fixturing. Suitable for use in the assembly of disposable medical devices.
Applications
- For use in the Assembly of Disposable Medical Devices
General Information
| Item Name | Instant Adhesive |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-4013 |
General Features
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200 Certified, RoHS Compliant |
| Storage Temperature | 2 to 8 °C |
Design & Construction
| Color | Clear Straw |
| Cure Type | Humidity Cure, Moisture Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | 5 - 25 sec |
| Full Cure Time | 24 hr at 22 °C |
| Shear Strength | See TDS |
| Tensile Strength | See TDS |
Chemical Properties
| Composition | Cyanoacrylate |
| Specific Gravity | 1.05 |
| Viscosity | 400 - 800 cP |
| VOC | <20g/L |
Physical Properties
| Container Size | 20g |
| Container Type | Bottle |
| Elongation | 2% |
| Hardness | 65 Shore A |
| Odor/Scent | Sharp Irritating |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -65 to 180 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Metals, Plastics, Thermoplastic, Thermoset Plastics |
Documents
No Documents Found