
$78.53 / each
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
![]() | 0.187 Inch | $ / Roll | |
![]() | 0.25 Inch | $ / Roll | |
![]() | 0.312 Inch | $ / Roll | |
![]() | 0.375 Inch | $ / Roll | |
![]() | 0.5 Inch | $ / Roll | |
![]() | 0.562 Inch | $ / Roll |
This silicone adhesive tape uses PTFE as a base material. It provides strength, elongation, chemical resistance, weather resistance, electric insulation, heat resistance and can be used under various environmental conditions. - P-422 has unsurpassed dielectric strength in V/Mil, coupled with outstanding thermal rating and conformability. This tape is perfect for insulating connections in high voltage coils and power cables.
Features
- Chemically inert with excellent high temperature resistance
- Resists destruction from most chemicals, including acids, solvents, fuels and most alkalies
- Economical while still exhibiting high performance features
- Used to provide a slick surface for the quick movement of materials and/or reduce equipment wear
Applications
- For Heat-Resistant, Insulating Wiring Harness, Insulation for Motors, Coils, Heat-Resistant Masking, all Types of Heat-Resistant Mold Releases
General Information
| Item Name | Film Tape |
| Series | P-422 |
General Features
| Storage Temperature | 10 to 27 °C |
Design & Construction
| Adhesive Type | Cured Silicone |
| Backing Material | PTFE |
| Color | Gray |
Performance Details
| Adhesive Strength | 26 oz/Inch |
| Flame Retardant | Yes |
| Tensile Strength | 28 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 10.5 kV |
Physical Properties
| Width | 1.5 Inch |
| Core Size | 3 Inch |
| Elongation | 133% |
| Length | 36 Yard |
| Thickness | 3.9 mil |
Environmental Condition
| Resists | Chemical, Acid, Solvent, Fuel and most Alkalis |
| Temperature Rating | 180 °C |
Supporting Information
| Applicable Materials | Steel |
Documents
No Documents Found
