$19.45 / each
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 55 gal | $ / US gallon more info | ||
| 5 gal | $ / US gallon more info | ||
| 1 gal | $ / US gallon | ||
| 20 Oz | $ / each |
It is especially recommended as a circuit board coating.
AC-41 is a high-temperature, fast cure, air dry, polyurethane varnish, and is an excellent conformal coating for all electrical and electronic parts.
Applications
- For Field Coils, Control Coils, Motor Frames, Switch Bases, Molded Bakelite, Electrical Connectors, Collector Rings, Fuse Tubes, Solenoid Coils, Controller Shafts, Printed Circuit Boards, Commutator Ends, Porcelain, Soldered Joints, Finger Blocks, Oil Reservoir, Interior, Buss Bars, Touch Up Overcoat, Ease of Application
Features
- High-temperature rating
- Excellent chemical resistance
- Oil and moisture resistant
- Superior abrasion resistance
- Excellent adhesion
- Dielectric Strength: 2000 V/Mil (Dry), 1200 V/Mil (Wet)
- Viscosity: 125 - 275 CP at 25 °C
- Viscosity: 125 - 275 cP
General Information
| Item Name | Varnish |
| Trade Name | Von Roll John Cdolph |
| Series | Synthite® AC-41 |
General Features
| Shelf Life | 12 Months (Bulk), 18 Months (Spray) |
| Type | Air-Drying |
Design & Construction
| Color | Clear |
| Cure Type | Room Temperature |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Dry Time | 30 min |
| Full Cure Time | 10 min Set to Touch, 30 min Tack Free at 25 °C |
Technical Details
| Flash Point | 81 °F |
Chemical Properties
| Viscosity | 125 cP |
| VOC | 4.3 lb/gal |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 2000 V/mil |
Physical Properties
| Container Size | 20 oz |
| Container Type | Can |
| Odor/Scent | Aromatic |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 155 °C |