$162.22 / Piece
Ships From Vendor
Min QTY1QTY Increment1
more info
Container provides physical protection with conductive material providing reliable path-to-ground. Rolled over side construction (double thickness) for greater strength. Includes steel wire frame for extra strength. - Superior strength and durability, made from extruded, high impact polypropylene materials. Chemical and moisture resistant. Ideal for use where corrugated and/or paper products cannot be used.
Features
- Conductive plastic handle for ease of handling while providing reliable path-to-ground
- Economical alternative to injection molded products
- Reusable, ensuring best value
- Static dissipative bottom foam pad
- 39131 Lid is included
Applications
- Suitable for organizing medium-to-large items in industrial or warehouse settings, with a strong cardboard construction
General Information
| Item Name | Storage Container |
| Trade Name | Protektive Pak |
| Series | 3911 |
General Features
| Net Weight | 1.80 lb |
| Standards | ANSI/ESD S20.20, IEC 61340-5-1, RoHS, REACH, UL, ISO 9001 |
| Storage Temperature | -40 F to 140 F |
| Type | Storage Container |
Design & Construction
| Color | Black |
| Material | Impregnated Corrugated Cardboard |
Technical Details
| Surface Resistivity | 1 x 10^2 - < 1 x 10^5 ohm/sq |
Physical Properties
| Inside Depth | 8 in |
| Inside Height | 8 in |
| Inside Length | 8 |
| Inside Width | 12-7/8 in |
| Outside Length | 22.875 Inch |
| Outside Width | 12.875 Inch |
| Size | 22.875 Inch L x 12.875 Inch W x 8 Inch H OD |
Supporting Information
| Use With | Medium to large components and assemblies |
Documents
No Documents Found