$136.87 / Piece
Ships From Vendor
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 13.5 Inch L x 12 Inch W x 13.75 Inch H OD | $ / Piece | ||
| 20 Inch L x 7.25 Inch W x 7.25 Inch H OD | $ / Piece |
The Protektive Pak 37560 Storage Container, made from impregnated corrugated cardboard, provides an ideal storage solution for smaller items that need protection from electrostatic discharge (ESD). The black color offers a professional and neat appearance, hiding dirt and wear. With dimensions of 13-1/2" L x 12" W x 13-3/4" H, this container is perfect for organizing smaller electronic components, tools, or parts in industrial or commercial environments requiring ESD-safe storage.
Applications
- Durable and compact, ideal for small part storage in industrial and retail settings
Features
- Ideal for medium storage, reliable ESD-safe protection, durable cardboard material, sleek black finish
General Information
| Item Name | Storage Container |
| Trade Name | Protektive Pak |
| Series | 3756 |
General Features
| Net Weight | 5.50 lb |
| Standards | ANSI/ESD S20.20, IEC 61340-5-1, RoHS, REACH, UL, ISO 9001 |
| Storage Temperature | -40 F to 140 F |
| Type | Storage Container |
Design & Construction
| Color | Black |
| Material | Cardboard |
Technical Details
| Surface Resistivity | 10^4 to 10^11 ohms/sq |
Physical Properties
| Inside Depth | 12 in |
| Inside Height | 13-3/4 in |
| Inside Length | 13-1/2 |
| Inside Width | 12 in |
| Outside Length | 13.5 Inch |
| Outside Width | 12 Inch |
| Size | 13.5 Inch L x 12 Inch W x 13.75 Inch H OD |
Supporting Information
| Use With | Medium to large components or tools |