$14.30 / Piece
Ships From Vendor
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 16.875 Inch L x 10 Inch W x 5.375 Inch H OD | $ / Piece | ||
| 17 Inch L x 9.875 Inch W x 7.25 Inch H OD | $ / Piece | ||
| 16.875 Inch L x 10 Inch W x 3.5 Inch H OD | $ / Piece | ||
| 18.625 Inch L x 15 Inch W x 5.875 Inch H OD | $ / Piece | ||
| 17 Inch L x 9.875 Inch W x 2.5 Inch H OD | $ / Piece | ||
| 22.875 Inch L x 12.875 Inch W x 12.625 Inch H OD | $ / Piece |
The Protektive Pak 37509 Storage Container is a compact, strong, and reliable solution for storing smaller components. Made from impregnated corrugated cardboard, it provides the necessary static protection for sensitive items. The black color offers a neat and professional appearance while helping to hide dirt and wear. With dimensions of 17" L x 9-7/8" W x 2-1/2" H, this storage container is perfect for industrial environments where electrostatic discharge (ESD) protection is critical.
Applications
- Compact and efficient storage solution for small parts, ideal for organizing tools and components in retail or industrial settings
Features
- Static dissipative bottom foam pad
- Reusable, ensuring low cost
- 37550 Lid is included
- Not available with ESD handles or wire frames
- 37451 bottom foam
General Information
| Item Name | Storage Container |
| Trade Name | Protektive Pak |
| Series | 375 |
General Features
| Net Weight | 0.81 lb |
| Standards | ANSI/ESD S20.20, IEC 61340-5-1, RoHS, REACH, UL, ISO 9001 |
| Storage Temperature | -40 F to 140 F |
| Type | Storage Container |
Design & Construction
| Color | Black |
| Material | Cardboard |
Technical Details
| Surface Resistivity | 10^4 to 10^11 ohms/sq |
Physical Properties
| Inside Depth | 9-7/8 in |
| Inside Height | 2-1/2 in |
| Inside Length | 17 |
| Inside Width | 9-7/8 in |
| Outside Length | 17 Inch |
| Outside Width | 9.875 Inch |
| Size | 17 Inch L x 9.875 Inch W x 2.5 Inch H OD |
Supporting Information
| Use With | Compact electronic components and tools |