$5.11 / Piece
Ships From Vendor
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 2.5 Inch L x 1.25 Inch W x 1 Inch H ID | $ / Piece | ||
| 4.5 Inch L x 1.25 Inch W x 1 Inch H ID | $ / Piece | ||
| 3.5 Inch L x 1.25 Inch W x 1 Inch H ID | $ / Piece | ||
| 7 Inch L x 3.5 Inch W x 1 Inch H ID | $ / Piece | ||
| 3.75 Inch L x 3.75 Inch W x 1 Inch H ID | $ / Piece | ||
| 4.375 Inch L x 4.375 Inch W x 1 Inch H ID | $ / Piece |
The Protektive Pak 37007 offers secure storage and shipment for ESD-sensitive components with dimensions of 5-1/2" x 1-1/2" x 1". The hinged lid box is built from black conductive fiberboard to ensure static-safe handling of delicate electronics.
Applications
- Small components, electronics, and delicate parts protection during shipping and storage.
Features
- Constructed from sturdy fiberboard for reliable durability
- Hinged lid provides easy access to contents
- Ideal for organizing small components and parts
- Compact size for space-saving storage
- Reusable for excellent long-term use
General Information
| Item Name | Small Component Shipper |
| Trade Name | Protektive Pak |
| Series | 3700 |
General Features
| Net Weight | 0.07 lb |
| Type | Small Component Shipper |
| Standards | ANSI/ESD STM11.11, EIA 541 E |
Design & Construction
| Color | Black |
| Material | Fiberboard |
Technical Details
| Surface Resistivity | 1 x 10^5 - < 1 x 10^11 ohm/sq |
Physical Properties
| Inside Height | 1" |
| Inside Length | 5-1/2" |
| Inside Width | 1-1/2" |
| Size | 5.5 Inch L x 1.5 Inch W x 1 Inch H ID |