GE Motors-PH23-GE-ES-230/460-VPB-TEFC-VHSM-Images
GE Energy Saver® 460V Vertical P-Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled (TEFC) Enclosure Vertical Hollow Shaft Motor, MFR ID GE-ES-230/460-VPB-TEFC-VHSM
  • MFR #GE-ES-230/460-VPB-TEFC-VHSM
  • EIS #PH23-GE-ES-230/460-VPB-TEFC-VHSM
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack--
Products You May Also Like
GE 460V Vertical P-Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Vertical Hollow Shaft Motor. Ball style non-reverse ratchet, Gegard 2400V inverter duty insulation, 115V space heater, High and extra high thrust, NC winding thermostats (125 HP and above) - GE Energy Saver® 460V Vertical P-Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Vertical Hollow Shaft Motor
General Information
Item NameVertical Hollow Shaft Motor
Trade NameEnergy Saver®
Design & Construction
Bearing TypeHigh Thrust
Enclosure TypeTotally Enclosed Fan-Cooled
Frame TypeCast Iron
Insulation TypeClass F
Mounting TypeVertical P-Base
Shaft PositionVertical
Electrical Properties
Frequency Rating60 Hz
Service Factor1.15
Voltage Rating460 V
Environmental Condition
Temperature Rating40 °C