$4,398.45 - $6,832.55
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack--| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 7.5 HP | L213TP10 | $ / Piece | ||
| 25 HP | L284TP16 | $ / Piece | ||
| 20 HP | L256TP10 | $ / Piece | ||
| 15 HP | L254TP10 | $ / Piece | ||
| 30 HP | L286TP16 | $ / Piece |
GE 460V Vertical P-Base Mount Open Drip proof Enclosure Vertical Hollow Shaft Motor. Ball style non-reverse ratchet, Gegard 2400V inverter duty insulation, 115V space heater, High and extra high thrust, NC winding thermostats (125 HP and above) - GE Energy Saver® 460V Vertical P-Base Mount Open Drip proof Enclosure Vertical Hollow Shaft Motor
Features
- Ball style non-reverse ratchet
- Gegard 2400V inverter duty insulation
- 115V space heater
- High and extra high thrust
- NC winding thermostats (125 HP and above)
- Aegis® shaft grounding ring (125HP and Above)
- NEMA premium efficient
- Rugged and reliable
- Temperature Rating: 40 °C Ambient
- Voltage Rating: 230/460V
Applications
- Critical Pumping
General Information
| Item Name | Vertical Hollow Shaft Motor |
| Trade Name | Energy Saver® |
Design & Construction
| Bearing Type | High Thrust |
| Enclosure Type | Open Dripproof |
| Frame Type | Cast Iron |
| Insulation Type | Class F |
| Mounting Type | Vertical P-Base |
| Shaft Position | Vertical |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Service Factor | 1.15 |
| Voltage Rating | 460 V |
Physical Properties
| Number of Poles | 4 |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found