$5,069.01 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 7.5 HP | L213TP10 | $ / Piece | ||
| 25 HP | L284TP16 | $ / Piece | ||
| 20 HP | L256TP10 | $ / Piece | ||
| 15 HP | L254TP10 | $ / Piece | ||
| 30 HP | L286TP16 | $ / Piece |
GE 460V Vertical P-Base Mount Open Drip proof Enclosure Vertical Hollow Shaft Motor. Ball style non-reverse ratchet, Gegard 2400V inverter duty insulation, 115V space heater, High and extra high thrust, NC winding thermostats (125 HP and above) - GE Energy Saver® 460V Vertical P-Base Mount Open Drip proof Enclosure Vertical Hollow Shaft Motor
Features
- Ball style non-reverse ratchet
- Gegard 2400V inverter duty insulation
- 115V space heater
- High and extra high thrust
- NC winding thermostats (125 HP and above)
- Aegis� shaft grounding ring (125HP and Above)
- NEMA premium efficient
- Rugged and reliable
- Temperature Rating: 40 °C Ambient
- Voltage Rating: 230/460V
- Full Load Ampere: 36/18A at 460V
Applications
- Critical Pumping
General Information
| Item Name | Vertical Hollow Shaft Motor |
| Trade Name | Energy Saver® |
General Features
| Net Weight | 280 lb |
Design & Construction
| Frame Type | L254TP10 |
| KVA Code | G |
| Bearing Type | High Thrust |
| Enclosure Type | Open Dripproof |
| Insulation Type | Class F |
| Mounting Type | Vertical P-Base |
| Shaft Position | Vertical |
Performance Details
| Full Load Efficiency | 93% |
| 1/2 Load Efficiency | 93.2% |
| Maximum Down Thrust | 2575 lb |
| 3/4 Load Efficiency | 93.5% |
| Speed Rating | 1800 rpm |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 36 A |
| Full Load Power Factor | 84% |
| 1/2 Load Power Factor | 70.7% |
| HP Rating | 15 HP |
| 3/4 Load Power Factor | 80.1% |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Service Factor | 1.15 |
| Voltage Rating | 460 V |
Physical Properties
| Dimensions | 26.72 Inch L x 17.72 Inch W |
| Frame Size | 254 |
| Weight | 280 lb |
| Number of Poles | 4 |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found